بیشتر بدانیم

تفاوت چای ایرانی و خارجی

چای ممتاز و تفاوت چای ایرانی و خارجی:

چای ایرانی و به خصوص چای ممتاز بهترین گونه چای سیاه به لحاظ عطر، طعم و خواص درمانی محسوب می گردد که در دنیا بی نظیر است. اما متاسفانه به دلیل عدم فرهنگسازی و تبلیغات مناسب بر روی محصولات مرغوب و باکیفیت مهین عزیزمان، و همچنین مانورهای شدید رسانه ای بر روی نمونه های بی کیفیت و صرفا خوش آب و رنگ خارجی کم لطفی زیادی نسبت به تولیدات با کیفیت وطنی بخصوص چای باکیفیت و مرغوب شمال احساس می گردد.

علاوه بر کمبود تبلیغات صحیح رسانه های عمومی برای مصرف این محصول خطه سرسبز شمال، یکی از دلایل عدم استقبال مردم به مصرف این محصول ارزشمند، تمایل مردم به مصرف چای های معطرشده با مواد شیمیایی و نیز چای های کیسه ای با رنگدهی سریع و آسان است که خود به مرور زمان بدلیل ماهیت شیمیای و مصنوعی این رنگدانه ها، منجر به صدمات جبران ناپذیری بر پیکر سلامت عمومی جامعه می گردد! پس چه بهتر که از همین امروز با فرهنگ سازی مناسب پیرامون محصولات سالم و مرغوب وطنی به سمت اعتلای فرهنگ سلامت عمومی میهن عزیزمان حرکت کنیم.

تفاوت چای ایرانی و خارجی:

1:چای ایرانی مرغوب(چای ممتاز)محصولی 100 درصد طبیعی و بدون هیچ گونه رنگدهنده، اسانس و مواد معطر شیمیایی است. یکی از روشهای ساده تشخیص وجود رنگدانه در چای، انجام آزمون آب سرد است، به این صورت که یک چای مرغوب و طبیعی که هیچ گونه رنگدانه شیمیایی به آن اضافه نشده است وقتی درون آب سرد ریخته می شود پس از گذشت زمان محیط آب را رنگی نخواهد کرد در حالی که نمونه های بی کیفیت و دارای رنگدانه های شیمیایی و مصنوعی (به خصوص چای های کیسه ای معروف و رایج در بازار)  پس از وارد شدن به آب سرد رنگ آب را تغییر داده و به صورت لایه لایه رنگ دانه ها وارد آّب می شوند.

2: دیر رنگ گرفتن چای در آب بخصوص در آب گرم نشان از مرغوبیت چای دارد که این مسئله در نمونه های خارجی به دلیل واکنش سریع رنگدانه و اسانسهای شیمیایی در دماهای بالا و پراکنش سریع آن در آب مشاهده می شود که کاملا برعکس چای مرغوب ایرانی است. لذا یکی از نشانه های عدم وجود مواد رنگی شیمیایی و طبیعی بودن چای دیر رنگ گرفتن آن است.

3:یکی دیگر از نشانه های وجود مواد شیمیایی (معطر کننده ها و رنگدانه ها) در چای، کدر شدن و تیره شدن رنگ فنجان چای در اثر گذر زمان است. یک چای بی کیفیت و سرشار از مواد معطر و رنگی شیمیایی پس از نیم ساعت به دلیل واکنش با محیط پیرامون رنگش از قهوه ای روشن به سمت تیرگی و سیاهی میل میکند که یکی از نشانه های تمایز بین چای مرغوب و طبیعی با یک چای بی کیفیت و سرشار از مواد رنگی شیمیایی همین مسئله است. چای ممتاز با گذشت ساعت ها در فنجای چای تغییر رنگ نمی دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *