بیشتر بدانیم

محصولات جالیزی

به کشتزاری گفته می‌شود که محصولاتی از رده صیفیجات مانند خربزه و هندوانه و خیار در آن کاشت و برداشت می‌شوند. در شهرهای قدیمی ایران جالیز را، جیلیز می‌نامیدند. تره‌بار انواع سبزی‌های خوردنی و میوه‌است که بیشتر در گفتار روزمره آن را سبزیجات نیز می‌نامند، گرچه رنگ بسیاری از تره‌بار، مانند هویج، سبز نیست. سیب زمینی، گوجه فرنگی، کدو، بادمجان و هویج از رایج‌ترین انواع تره‌بار است.

به طورکلی سیستم ریشه‌ای گیاهان صیفی زراعی، گسترده اما کم عمق است و بیشتر ریشه‌ها در یک متری فوقانی خاک قرار دارد. ساقه اصلی از محور گیاهچه رشد میکند و ممکن است شاخه‌های جانبی کم یا زیاد (۸ یا بیشتر) داشته باشد که از گره‌های نزدیک قاعده ساقه بیرون می‌آیند. در هیچ یک از گیاهان صیفی عوامل خود ناسازگاری شناخته شده وجود ندارد

صیفی‌جات گروه بسیار متنوعی از گونه‌های گیاهی را تشکیل میدهند که در سراسر جهان در شرایط مختلف و با هدف‌های گوناگون پرورش داده می­شوند. انواع زراعی مهم شامل خیار، خربزه (گرمک، خربزه قندک و غیره)، هندوانه و کدو هستند. انواع زراعی کم­اهمیت­تر شامل کایوت، سیترون (بادرنگ)، خیارترشی، کدوقلیانی، خیارشاخی و خیار وحشی است. تمام صیفی‌جات به سرما حساس‌اند، اما از لحاظ توانایی تحمل سرما و گرما متفاوتند. در زمینهای پست و کوه‌ها، مزارع و گلخانه‌ها، مناطق گرمسیر، بیابانی و معتدل می‌رویند. بیشتر آنها رونده هستند اما برخی ارقام زراعی جدید کدو و خیار گیاهان فشرده بوته مانند تولید می‌کنند. میوه نارس یا رسیده صیفی‌جات به شکل تازه یا پخته مصرف می‌شوند. میوه‌های صیفی‌جات ارزش غذایی نسبتاً اندکی دارند؛ مهمترین اجزای تشکیل دهنده آنها ویتامینها و مواد معدنی هستند. میوه‌های گیاهان صیفی معمولاً بدون چربی‌اند و سدیم اندک دارند.

از دیگر محصولات کشاورزی در رده محصولات جالیزی خربزه می باشد. تصاویر تقدیمی از مزرعه خربزه بیانگر دیگری است  سطح زمین کاملا خشک و هموار بدون کرت و اثری از رطوبت و سیستم در مزرعه دیده نمی شود  ، شنزاری در حاشیه کویر. از طریق تصاویر هم می توانید خاک را بررسی کنید ( شن را بررسی کنید ).  کمترین اثری از علف هرز مشاهده نمیشود، 50 سال در این زمین بذر بکارید و محصول بردارید،  یک شیر فلکه را باز کنید، آبیاری شروع و ببندید قطع میشود. تمام عملیات آبیاری در دوره کاشت داشت و برداشت همین است

   

باید این محصول را با ویژگی ارگانیک ان مصرف نمود تا مفهوم معاش طیبه را درک کرد، تردی وشیرینی با عطر و طعم خاص این محصول

هندوانه دیگر محصول جالیزی است که با روش آبیاری زیر سطحی سفالی عملکردی بی نظیر چه از بعد کمی وچه کیفی داشته و چنانچه در تمامی کشور جایگزین روش های دیگر آبیاری گردد اقدامی مهم از تمامی ابعاد میباشد واثرات اقتصادی بسیاری دارد                           

هندوانه محصولی است غذائی و داروئی ( تمامی محصولات خاصیت بازدارندگی و درمان دارند ) سرشار از انواع ویتامین، عطر مطبوع آن  دعوت است و میل و رغبت مصرف را در انسان بوجود می آورد. تولید این محصول با روش آبیاری زیر سطحی سفالی در دو منطقه کشور انجام گرفت که هر یک از دیگری موفقیت آمیزتر بود. تنها مشکلی که باعث گردید نتوانیم سالیان متمادی این محصول را به زیر کشت ببریم ( بدون رودر بایستی ) بردن تولیدات در شبها بود. چنانچه شما هم یک بار مصرف می کردید سعی داشتید هر تعداد ممکن را خریداری نمائید. یکی از مصرف کنندگان مدعی بود انگار از داخل کام انسان جذب می شود و…

کافیست پس از کشت بذر هر چند روز یکبار شیر فلکه را بازکنید، کل مزرعه چند ده هکتاری ویا چند صد هکتاری شما آبیاری می گردد. مزرعه ای را که در تصویر مشاهده میفرمائید  نمای مزرعه کشت خربزه میباشد که گویای همه حقایق و نیز گویای بغض گروهی جیره خوار که ذلت و ناتوانی خود را با اقدامات سیاه پوشش میدهند، می باشد

تراکم عناصر در بافت آبدار هندوانه آنرا به غذایی آماده تبدیل نموده و انرژی پایدار را برای مصرف کننده به همراه دارد، نان و پنیر وهندوانه غذایی کامل وسرشار از عناصر مفید بوده، بسیاری از کارگران و کشاورزان وسایر اقشار خصوصا کسانیکه در زیر آفتاب فعالیت یدی سنگین دارند انرا به هر غذایی ترجیح داده ومتضمن سلامت خود میدانند ( میدانستند) محصولات امروز باعث کاهش گرایش به خرید شده و . . . خود میدانید

در این مزارع میتوانید هر گونه محصول صیفی ویا جالیزی را کشت نمائید  با قطع انشعاب دو خط  فاصله کشت مناسب برای کم تراکم مانند هندوانه، خربزه، طالبی و کدو و … واتصال ساده بدون یک ریال هزینه  خطوط برای کشت گوجه، بادنجان، فلفل، بامیه، لوبیا سبز،نخود فرنگی  و

آبخوان ها وقطعات ویژه ای طراحی نموده ام که می توانید هر گونه محصولی اعم از جالیزی صیفی وسبزی وگندم و برنج و ذرت و آفتابگردان و سویا و … زعفران با 8 الی 10 کیلو گرم در هکتار همانگونه که در شهرستان فردوس  تولید نموده ام.

فلفل از گروه محصولات جالیزی در سبد غذائی نقش مستمر به صورت سالاد و یا ادویه دارد و علیرغم دارا بودن ارزش غذائی بالا و ترکیبات فیبری عملکرد پائین آن در مقیاس هکتار باعث قیمت بالا و نیز به دلیل استفاده بیش از حد از کود شیمیایی و بذرهای نامرغوب نتوانسته جایگاه واقعی خود را در سبد غذائی کسب نماید.

تولید محصولات متنوع فلفل در پروژه آبیاری زیرسطحی سفالی از موفقیت بسیار بالایی چه درخصوص مصرف آب و چه کارایی زمین و خصوصا ویژگیهای طبیعی از قبیل شکل فیزیکی ، رنگ، طعم بسیار مطلوب و مطبوع برخوردار گردیده.

تصاویر بسیار زیادی از مزارع تولید فلفل تهیه گردیده که گاها شاهد بوته های فلفل با انبوهی از محصول و بدون برگ و یا برگ های بسیار کم می باشدبگونه ای که از میان توده های محصول فلفل برگ نیز نمایان می گردد.

اعداد و ارقام ارائه شده که با فیلم و تصاویر پروژه مطابقت داشته دستاورد مهم قلمداد می گردد، داده های این گونه منحصربفرد که به جرات می توان از آن به عنوان گونه ای داروئی نام برد تحولی دیگر در شناخت گیاهان مختلف و قابلیت های پنهان آنان است که در مواجهه با شرایط مساعد ظهور می یابند.

ازدیگر محصولات جالیزی که با روش آبیاری زیر سطحی سفالی کشت و مورد بهره برداری قرار گرفته واهداف تحقیقی ترویجی واقتصادی آن تحقق یافته، گونه دیگری از صیفی جات بنام بادنحان است .این گونه پر خاصیت  وبا ویژگیهای دارویی منحصر به فرد در حال از دست دادن جایگاه خود در سبد مصرف خانواده می باشد. که عمده دلیل آن آلودگی مزارع به بقایای کود وسموم ونیز بکار گیری انبوهی از کود شیمیایی در تولید محصول بادنجان است. حساسیتهای ناشی از مصرف بادنجان صرفا بدلیل انباشت ترکیبات شیمیایی ناشی از مصرف کودهای شیمیایی وسموم آفات و بیماری می باشد.

 

گویی این محصول به نمایندگی از تمامی محصولات کشاورزی هشدار خطر استفاده از سم و کود شیمیائی را می دهد. زمانی این محرز و قابل درک و فهم می گردد که محصول طبیعی را مصرف کنید. گویی ترکیب شیمیایی این محصول به عنوان معرف عمل می کند و مواد شیمیایی به درون بافت و ساختار سلولی گیاه  وارد نشده و خارج از بافت گیاه پراکنده میشود، مصرف این محصول نیز تمامی سموم بدن را دفع  و به همین علت محصولی ضد سرطان معرفی گردیده. طی سالهای کشت این محصول با افرادی آشنا شدیم که به دلیل حساسیت حتی امکان چشیدن این محصول را نداشتند. به جایی رسیدیم که جبران یک عمر بادنجان نخوردن دوستان را کشیدیم. بسیاری حاضر بودند چندین برابر قیمت بازار را بپردازند و محصول تولیدی ما را خریداری نمایند.

خیار جالیزی در روش های معمول آبیاری با نیاز آبی بالا بااستعداد در پذیرش انواع بیماریهای طوقه وریشه معرفی میگردد. عمر کوتاه 70 تا90 روزه شامل زمان کاشت تا جمع آوری بوته ها، سمپاشی های مکرر واستفاده از قارچ کش ها و بهره گیری از کودهای نیترات بصورت گسترده ونهایتا ارائه توده ای سبز رنگ به نام خیار . میانگین عملکرد کشوری تا 16تن  ومصرف آب معادل 25000هزار متر مکعب و گاها بیشتر. یکی از پر مصرف ترین محصولات جالیزی است، جایگاهش در سبد مصرف خانواده باعث ورود میزان انبوهی از سموم وکودهای نیتراته به سیستم گوارشی واز طرف دیگر طبیعت گشته وآب وزمین را به شدت آلوده می نماید.

اکثریت مصرف کنندگان از این امر مطلع ولی تصور دارند آلودگی مختص خیار گلخانه ای می باشد در حالیکه میزان وتنوع سموم در مزارع به مراتب بیشتر واثر گذارتر است که دلیل آن زمان رسیدن محصول ونور مستقیم می باشد. مشاهده تصاویر مزرعه خیار و بوته در روش آبیاری زیر سطحی سفالی تمامی داده ها وادعاها را توجیه می کند .بعید می دانم نسل امروز  رنگ وطعم وعطر خیار را درک کرده باشند، حتی صدای خرد شدن توده خیار زیر دندان را شنیده باشند. لذت مصرف معاش طیبه را درک نکرده اند. ژله ترشح شده همراه باجذب از جداره دهان وتمایل به مصرف میزان بیشتر.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *