معرفی شهرستان ماسال

موقعیت جغرافیایی

شهرستان ماسال با مساحت ۶۲۲ کیلومتر مربع و ارتفاع ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا ، دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار محسوب میگردد . ماسال از شمال به رضوانشهر ، از غرب و جنوب غربی به خلخال ، از شرق به فومن و صومعه سرا محدود میگردد . این شهر با مرکز استان ۴۵ کیلومتر ، با شهرستان تالش ۶۰ کیلومتر و با شهرستان صومعه سرا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد. شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع ، که این رودخانه از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می نماید . شایان ذکر است شهر بازار جمعه نیز در کنار رودخانه مرغک شاندرمن واقع شده است ، این رودخانه نیز از داخل شهر بازارجمعه یعنی مرکز شهر شاندرمن عبور می نماید . این شهرستان دارای محدوده های کوهپایه ای ، جنگلی و مرتعی می باشد . آب و هوای آن در ناحیه جلگه ای ، مرطوب و در ناحیه کوهستانی ، نیمه مرطوب کوهستانی است

معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال

ییلاقات

تَلارگاه، اولسه بلنگا، خریدول، سواَچاله،‌ایسپی دشت، خانه بند، نَمنَه پشت، اَلالَه پشته (محل شهادت میرزا کوچک جنگلی «مشهد میرزا»)، گَوَر و ماماچَرَه در ماسال و ییلاقات سی فی (محل جنگ های نیروهای میرزا کوچک با دشمنان)، اَلَنزه، بابواَچال، هژدانسر، نوزدانسَر، وییَرگاه، خشکه دریا، دشته، اوره بند و تنگه بند در شاندرمن

آبشارها و چشمه ها

آبشارهای رامینه، تولی نسا، ویوزَه دره، خون و آبشارهای رودخانه چسلی در ماسال و آبشارهای وزن، جیره وزن، شَتَه میل، واشیار و دیوَه وندَه در شاندرمن. چشمه های پرآب شهرستان از جمله سیاخونی، میری لار، خریدول،‌ تلارگاه،‌ موسلَه خونی، گرمَه خونی در ماسال و چشمه های ایسپیه آو دَشته، گرماوَه چمه، وناو، سره سی، خجَه چمه و خشکه دریا، زرده خونی در شاندرمن.

معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال
معرفی شهرستان ماسال

غارها

غارهای یخی مولومَ بند (شاه معلم)، غار خندیلَه پشت، خَرکشه خاله، زر گِنه چاه گاوون، باسکمه چال لر تاسکوه، غار سیال ویرمیه در ماسال و غار طبیعی معروف آویشو، سیاچاه سیاهمرد، دیوَه لونه، وَرَه خل، ماستَه بَلَنگا، گشه سنگ در شاندرمن. غار آویشو از بزرگترین غارهای استان و در نوع خود در ایران کم نظیر است. برای دسترسی به این غار باید از مسیر پل چاله سرا وارد جاده خاکی منتهی به کوه روستای سیاهمرد شوید.

اقتصاد

از محصولات عمده ماسال می‌توان برنج، فرآورده‌های دامی از قبیل شیر، پنیر، کره، کشک، پشم و عسل نام برد که همین امر موجب گرمی شنبه بازار ماسال شده است.
وجه تسمیه

ماسال از ترکیب (مازال) یا (مزال) یا (مس ال) به معنای کوهوار یا مانند کوه است.

تعداد بازدید 1,270

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *